Szopki i produkty bożonarodzeniowe - Szałasy, wioski i akcesoria do szopek – Krzyże – Anioły – Figurki religijne – Postacie i sceny z życia Jezusa Chrystusa

Działająca od 1908 r. firma Fontanini, czerpiąc z tradycji figurkarzy pracujących w mieście Lukka w Toskanii, postawiła na postacie z szopek o szczególnej wyrazistości oraz wyjątkowych kształtach.Wiele pokoleń poświęciło się pracy przy tworzeniu szopek i figurek, które cechuje plastyczność intensywnych rysów twarzy i analiza postaw oraz dbałość o szczegóły. Figurki i aniołki są tego świadectwem: malowane ręcznie, fragment po fragmencie, mające różne wymiary: od kilku centymetrów do figur wielkich rozmiarów, są symbolem pogody ducha i miłego usposobienia: przekazują przesłanie pokoju i braterstwa.

Fazy procesu produkcyjnego figur firmy Fontanini sa cztery: rzezbienie, tworzenie formy, odlewanie i malowanie. Proces bedacy na wysokim poziomie rzemieslniczym, który nie zmienil sie od kiedy, w okresie powojennym poprzedniego wieku zostal wprowadzony PVC - material do elementów, który gwarantowal cieplo i wyrazistosc typowa dla wyrobów firmy Fontanini.

Rzezbienie

Pierwszym modelem kazdego elementu twórczosci rzemieslniczej firmy Fontanini jest rzezbienie w plastelinie lub glinie, które nie jest niczym innym jak szkicem prawdziwej rzezby, a która to rzezba jest potem wykonywana w wosku pszczelim.

Artysta uzgadnia wczesniej z firma ogólne rysy i wymiary figury, jednak pracuje z pelna niezaleznoscia i z najwieksza troska o detale. 

Elio Simonetti, najważniejszy rzeźbiarz, z którym współpracowała firma Fontanini
La scultura di un presepe artigianale Fontanini

Tworzenie formy

Lo stampaggio di un presepe artigianale Fontanini

Po zakonczeniu i uzgodnieniu modelu z wosku, przechodzi sie do tworzenia formy. Uzywajac gliny tworzacy forme „formownik” (zwany jest tak osoba, która tworzy ja recznie), wykonuje forme tak, jakby byla to jedna rzezba wykonana z dwóch polówek, na które jest podzielona.  Robi to otaczajac forme woskiem z dodatkiem gliny dodajac warstwe po warstwie do utworzenia pudelka. Powtarza te procedure dla drugiej z czesci. 

Nastepnie, obydwie czesci wprowadzone do „pudelka” ze szklanymi sciankami tworzac niewielka wanienke, wewnatrz której jest wlewany szczególny rodzaj gipsu, odpornego na wysokie temperatury bez  pekniec. 

Tak otrzymane dwie formy z gipsu uzywane do ostatniego stadium procesu, w którym stop metalowy jest wlewany w stanie cieklym do powyzej gipsu, do otrzymania ostatecznego odlewu.

Przed wprowadzeniem do produkcji odlew jest przygotowywany mechanicznie w firmie; zatem, po pierwszym wykonaniu tekstu, odlew jest cyzelowany w celu ostatniego wykonczenia, ostatnich detali.

Odlew

Produkty firmy Fontanini sa w wiekszosci tworzone z PVC. Polimer ten, przygotowany wedlug precyzyjnych wskazan technicznych firmy, jest faktycznie unikalny. Jego plastycznosc pozwala uchwycic wszystkie detale oryginalnej figurki tak, jak sa one przeniesione na formie. Dodatkowo, jest bardzo odporny na zarysowania i pekniecia, a poza tym, mozna go odzyskiwac nieskonczona ilosc razy.

Po rozpuszczeniu, PVC jest wtryskiwany z wysokim cisnieniem i temperatura do wnetrza wzornika. Zatem, po krótkim okresie stygniecia, otrzymany element jest wyciagany, sprawdzany i umieszczany do ochlodzenia w wanienkach z biezaca woda.

Lo stampaggio di un presepe artigianale Fontanini

Malowanie

La pittura di una statuina Fontanini Presepi
La pittura di una statuina Fontanini Presepi
La pittura di una statuina Fontanini Presepi

Z chwila oczyszczenia „ surowych” elementów wyciagnietych z form, sa one przekazywane rzemieslnikom do malowania.

Malowanie i dekoracja kazdego elementu jest wykonywane calkowicie recznie. Jest to najbardziej fascynujacy moment z calego procesu i jest zaliczany do starej tradycji malowania figur, z czego w calym swiecie slyna miasteczka lezace na wzgórzach okolic Lukki. 

Reasumujac, wiele rodzin jest zaangazowanych w te dzialalnosc, której poczatki datuje sie na co najmniej siedemnasty wiek. 

Darmowa wysyłka

Darmowa wysyłka

Kup teraz, wysyłka gratis do niemal całej Europy dla zamówień ponad 100 Euro.
Koszty wysyłki obniżone do minimum!
zapoznaj sie

Gwarancja jakości

Gwarancja jakości
  • Wyprodukowano w całości we Włoszech
  • Sztuka wyrobu szopek bożonarodzeniowych, jakość oparta na ponad 100-letnich doświadczeniach
  • Wszystkie figurki są malowane ręcznie
  • Postacie z szopek wykonanych ręcznie, emanują ciepłem oraz wyrazistością kształtów i barw

płatności

Pagos

Zapoznaj się z naszymi warunkami płatności
zapoznaj sie